Yakalandığı sinir hastalığı nedeniyle anne babasının verdiği mücadele, "Lorenzo’nun Yağı" (Lorenzo’s Oil) adlı filmde konu olan Lorenzo Odone, doktorların tahmininden tam 20 yıl sonra, 30 yaşında öldü.

Babası Augusto Odone, Lorenzo’nun 30. yaş gününden bir gün sonra öldüğünü söyledi. Washington yakınlarında yaşamını yitiren Lorenzo Odone’nin ciğerlerini yemek tıkadığı ve zatürreeden öldüğü belirtildi. Augusto Odone, oğlunun fazla acı çekmeden öldüğünü söyledi.

Lorenzo’ya 6 yaşındayken ALD hastalığı teşhisi konuldu. ALD, genetik mutasyon sonucu nörolojik sistemin çökmesi olarak tanımlanıyor. Lorenzo’nun iki yıl içinde öleceği tahmin edilmişti. Filmde, annesi Michaela Odone rolünü oynayan Susan Sarandon ise performansı ile Oscar ödülüne aday gösterilmişti. 1992 yapımı filmde baba Augusto Odone’yi de Nick Nolte canlandırmıştı. Filmde, Odoneler’in, Lorenzo’yu kurtarmak için bir yağ geliştirme çabaları anlatılıyordu. Baba Odone, Washington yakınlarındaki evini satarak İtalya’ya döneceğini ve oğlu Lorenzo’nun kitabını yazacağını kaydetti.