The Witcher 3: Wild Hunt  - İnceleme-the_witcher_3_wild_hunt_.jpg

Hafızasını kaybetmişti Geralt. Neler olduğunu anlayabilmek için yoldaydı. Dostları da yalnız bırakmamıştı kendisini. Kendisini feda ettiği andan itibaren bunun ağır sonuçlarına katlanıyordu. Şimdi ise her şeyi hatırlamaya başladı. Ah CD Projekt, ne yaptın sen? Evet beyler-bayanlar, Witcher 3: Wild Hunt incelemesine hoşgeldiniz.

Önceki oyunları oynamış olanlar için keyfi tavan yaptıracak yapım, önceki oyunları oynamamış olan kitle için de gayet açıklayıcı bir halde karşımıza çıkıyor. Öncelikle belirtmeliyim ki, bu inceleme önceki iki oyun hakkında spoiler içerebilir.

The Witcher 3: Wild Hunt  - İnceleme-2789878-the_witcher_3_wild_hunt_halberds_really_now.jpg

WHITE WOLF

Uzun bir yoldan geldik ve artık karakterlerin çoğunu tanıyoruz. Herkesin aklında muhakkak bulunan şeylerden biri ise oyunun hikayesi. Oyuna eski dönemleri anlatan ufak bir bölümle giriş yapıyoruz. Burada Geralt'ın manevi kızı olan Ciri ve 20 yıllık aşkı olan Yennefer'la tanışıyoruz. Geralt, hafızasını kaybettiğinde Yennefer'ı da unutmuştu. Artık hafızası yerine gelmeye başladığı için Yennefer'ı aramaya başladı, bir de Ciri var. Ciri, "Elder Kanı" taşıdığı için, Wild Hunt'ın ilk hedefi konumunda. Unutmamak lazım ki Geralt, Yennefer'ı kurtarmak için kendini Wild Hunt'ın önüne attığı için hafızasını kaybetmişti. Yolculuk burada başlıyor ve biz etraftakilere sorular soruyoruz.

Oyunun hikaye kısmı gerçekten çok başarılı. Ana görevler, yan görevler ve Witcher kontratları alıyoruz. Yan görev diyerek geçmeyelim, yan görevlerin oyunun ana hikayesine katkısı gerçekten çok büyük. Katkı sağlamayan yan görevlerin ise çok ciddi hikayeleri var. Ayrıca aldığımız kontratlar bile çok başarılı hikayeler içeriyor.

Verdiğiniz kararlara göre oyunun üç farklı ana sonu var. O yüzden konuşmalarınızda dikkatli olun.
Önceki iki oyundan herhangi bir kayıt aktarımı yapmadıysanız oyunun bir kısmında tıraş olurken size verilen sorulara cevap vererek kendi geçmişinizle ilgili kararları orada verebilirsiniz.

Ana görevler ciddi anlamda sürükleyici bir şekilde ilerliyor. Görevler tamamlandığında ise çok yüksek tecrübe puanları ediniliyor.
Yan görevlerde tecrübe puanları çok yüksek değil. Ama bu görevlerden iyi paralar kazanılabiliyor ve güzel de eşyalar geliyor. Tekrar hatırlatmakta fayda var ki; yan görevlerin ana görevlere hikaye anlamında da katkısı çok büyük.
Kontrat görevlerinde avlanması gereken güçlü yaratıklar var ve bu görevlerden de göz ardı edilemeyecek derecede tecrübe puanı edinilebiliyor. Öldürdüğünüz bu yaratıkların kafasını kopartarak atınızın kenarına asabiliyorsunuz. Bu da size çeşitli özellikler getiriyor.

Bunların dışında, haritada soru işaretiyle belirtilmiş keşfedilmemiş alanlar var. Buralarda skill puanı kazanabileceğiniz güç alanları, haydut kampları, gizli hazineler veya yaratık yuvaları bulabilirsiniz. Ayrıca buralardan çok da güzel zırh ve kılıç planları çıkabiliyor.

The Witcher 3: Wild Hunt  - İnceleme-1372171930-1.jpg

DAĞLARI AŞ DA GEL

Witcher 3'ün haritası inanılmaz büyük. Ama bu büyüklük, bombo dağ, tepe ve ovalardan oluşmuyor. Oyunun dünyası akıllıca hazırlanmış ve doldurulmuş. Başıboş bir şekilde dolaşırken değişik olaylarla karşılaşabiliyorsunuz.
Gün batımında atımı sürerken bir ayıyla karşılaştım ve attan inip kendisini güzelce kestim. Sonrasında bir mağaraya girdim ve mağaranın başka bir taraftan çıkışı vardı. O kısımda da bazı yan görevlerin beni beklediğini gördüm ve tamamen farklı bir yere doğru yol aldım. Bu yönden oyunda gerçekten herhangi bir sınır yok.

Ayrıca oyundaki düşman çeşitliliği hemen gözünüze çarpacak. Hepsi de ince ayrıntılarla beslenmiş ve ustalıkla hazırlanmış. Menüdeki Bestiary kısmından öldürdüğünüz yaratıklarla ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Yaratıkların genellikle zayıf yönleri bulunuyor ve her düşmana ona göre saldırmanız sizin için çok daha iyi olacaktır. Geralt, insanlara karşı çelik, yaratıklara karşı gümüş kılıcını çekmeye devam ettiği sürece çok da problem olmayacaktır.

Haritada çok fazla köy ve bazı büyük şehirler de yer alıyor. Buralarda ilan duvarları, yan görevler, silah ve zırh ustaları, çeşitli satıcılar bulabilirsiniz. Bazı kısımlarda Geralt'ın pek sevdiği hayat kadınları da var.

Her yere koşmanız veya at üstünde gitmeniz gerekmiyor. Hızlı seyahat bölgelerinden seri geçiş yapabiliyorsunuz. Yalnız farklı haritaya geçecekseniz belirteyim; oyunun yükleme ekranları çok uzun.

Uçan yaratıklara karşı yardımınıza yetişecek bir arbaletiniz var. Hasar puanı çok yüksek olmasa da gayet kullanışlı bir silah.

The Witcher 3: Wild Hunt  - İnceleme-tictactown-witcher-3-wild-hunt-2.jpg

YANLIŞ ADAMA ÇATTINIZ

Oyunun büyük kısmında düşmanlarla savaşacaksınız. Bunu ise çeşitli yollarla gerçekleştirebilirsiniz. Geralt'ın hızlı ve güçlü atak vuruşları var. Ayrıca düşmanların ataklarından sıyrılmak için yuvarlanabilir veya manevra yapabilirsiniz. Yuvarlanmak uzun menzilli iken enerjinizden biraz çalıyor. Manevra ise daha sağlıklı bir yöntem, çünkü enerjinizi harcamıyor.

Savaşırken witcher özellikleriniz olan Sign'ları kullanabilirsiniz. Bunlar da Yrden, Aard, Quen, Igni ve Axii.
Yrden, bir tuzak alanıdır ve o alanın içinde düşmanlara çok daha güçlü vurursunuz.
Aard, bazı taş ve tahta kısımları parçalayabilir. Ayrıca düşmanları sersemletir.
Quen, bir koruma kalkanı yaratır ve hasar almanızı engeller.
Igni, etrafa alev saçarak düşmanı veya alev alabilecek bölgeleri yakmanızı sağlar.
Axii, konuşma kısımlarında karşınızdakini hipnotize etmenize yararken, savaş anında düşmanın sizin tarafınızda olmasını sağlayacaktır.
Bu özelliklerin hepsini yetenek ağacından geliştirebilirsiniz.

Yetenek ağacında saldırı yeteneğinizi, simyacı yönünüzü, sign'larınızı ve genel özelliklerinizi geliştirebileceğiniz dört kısım var. Geralt'ı kendinize en uygun şekilde güçlendirebilirsiniz. Level atladıkça standart özellikleriniz de zaten artacak.

Ayrıca oyunda Ciri ile oynadığınız kısımlar olacak. Kendisi seviye atlayamıyor. Ama yaşam enerjisi sürekli yenileniyor ve etrafa ışınlanarak manevra yapıyor. Ciri'yi yönetmek gerçekten çok keyifli.

Oyundaki zorluk modu ne olursa olsun, 10 Level olduktan sonra ilerlemek her türlü kolaylaşıyor. Oyunu en zor mod olan Dead March! zorluğunda bitirdim. Bir yerden sonra Quen'e basıp kılıcımla etrafımdakileri rahatlıkla doğramaya başladım.

The Witcher 3: Wild Hunt  - İnceleme-witcher3_original.jpg

Geralt'ın kullanabildiği birçok iksir ve yağ var. İksirlerinizi daha kuvvetli vurmak, savaş sırasında yaşam enerjinizin dolması ve daha birçok şey için kullanabilirsiniz. Yağları ise kılıcınıza sürüp düşmanların zayıf noktalarından savaşa girebilirsiniz.

Savaşırken zırh ve silahlarınız hasar görecektir. Bunları da kendi aldığınız eşyalarla onarabilir, kılıç ve zırh ustalarının onarmasını da sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu ustalara, edindiğiniz planlardaki kılıç ve zırhları da yaptırabilirsiniz.

Kılıç ve zırh yaptırmak için çeşitli eşyalar bulmanız gerek, iksir için ise etraftan bitki toplamalısınız.

Ayrıca tüm yükünüzü atınız taşıyor. Atınıza daha iyi semerler alıp daha fazla yük taşıyabilirsiniz.
At demişken; Red Dead Redemption'dan beridir gördüğüm en iyi at kullanımlarından birine sahip bu oyun. Haritada belirlenmiş bölgelerde at yarışı yaparak bu yönden de getirilerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca atınızın düşmanlara karşı bir korku barı bulunuyor. Aldığınız at gözlükleriyle bu barı daha zor dolmasını sağlayabilirsiniz. (İşte bu çok mantıklı)

GWENT

Oyunun içinde bir kart oyunu var ve adı Gwent. Etraftakilerle oynayıp kazandığınızda size güzel kartlar veriyorlar ve giderek daha iyi bir desteye sahip oluyorsunuz. Bu kart oyunu tek başına bile çıkmış olsa gayet oynanabilirmiş. Temel mantığı ise üç aşamadan oluşması ve elinizdeki savaşçı, okçu ve savunma kadrosunu ileri sürerek, çevre koşullarını etkileyen kartlar da kullanarak karşınızdakini alt etmek.

DÖVÜŞ KULÜBÜ

Dövüş turnuvalarına katılabilir, gücünüzü etrafınızdakilere kanıtlayabilirsiniz. Bunu yaptığınızda iyi de para kazanacaksınız. Yumruk yumruğa dövüşmek bir yerden sonra tekdüze hale gelecek olsa da, başlarda gayet keyifli.

The Witcher 3: Wild Hunt  - İnceleme-witcher3forest.jpg

TEKNİK ÖZELLİKLER

Oyunun grafikleri Playstation 4 ve Xbox 360'ta çok çok iyi diyemeyeceğim. Gayet orta halli görünüyor. PC'nin yüksek ayarlarına denk geldiğini söyleyebilirim.
PC'de ise Ultra özelliklerde oyun gayet iyi görünüyor. Beklenen görsellik bu olmasa da, böyle büyük bir dünya için yapabilecekleri en uç nokta buydu belki de. Bayanların dokularına daha çok özenmişler öte yandan.

Müzikler ise gerçekten olağanüstü bir şekilde başarılı. Özellikle savaşırken giren müziklerle birlikte acayip gaza geldim ben. Son yıllarda gördüğüm en başarılı müziklere sahip bu oyun. Sanat icra etmiş adamlar.

Oynanabilirlik ise özellikle ikinci oyuna göre fazlasıyla akıcı. Sürekli yuvarlanmak zorunda olan bir Geralt yok bu sefer.

SONUÇ

Serinin takipçileri için olmazsa olmaz bir oyun Witcher 3: Wild Hunt. Daha önceki oyunları oynamadıysanız, yine de bir göz atabilirsiniz. Eğer fantastik çağlarda geçen, aksiyonlu bir yetişkin hikayesi arıyorsanız, Witcher 3 sizin için doğru adres.
Karşınıza kim çıkarsa çıksın, vay onların haline.

Saygılar.