Arkadaşlar ben bir dönem Gameworld dergisinde kadrolu yazardım

eski yazdığım yazılara bakarken köşe yazılarımdan birisini buldum
Bunu yazdığım zaman ne bir koleksiyoncu tanırdım ne de ortamlarda dolanırdım
Kendi halinde okuyucusu ile dertleşen derginin son günü sabahlayaraktan yazılmış nice yazıdan birisidir

"Türkiye’de zor olan pek çok şey var. Bunlardan biri de oyuncak koleksiyonculuğudur. Oyuncak satın alan ve toplayan adam kadar rezil, gereksiz ve dalga geçilecek bir adam daha yoktur. Oyun yazarı olmanın getirdiği zorluk bunun yanında solda sıfır kalır.Ben bu hobide nice psikolojik savaşa maruz kalmışımdır. Oyuncak almayı ve biriktirmeyi severim özellikle çocukluğumun en tatlı maceralarını yaşatmış He-man, Star Wars ve G.I.JOE oyuncaklarını toplarım.Oyuncak sevgimi ilk kez 9 yaşımdayken gizlemek zorunda kaldım. Aynı yaşlarda olan bir arkadaşımın “ne sen hala oyuncaklarla mı oynuyorsun” diye dalgayla karışık şaşkınlığına karşı “yok canım hehe ne oyuncağı” diye karşılık vermiştim. Bu arada oynamayı 11 yaşıma kadar sürdürdüm ama gizli saklı bir şekilde. Hala oyuncak alıyor olmam akraba ve aile arasında alaya alınıyordu. Ben de kendime şaşırıyordum “oynamadığım halde niye hala oyuncak alıyorum”. “Buna bu kadar para mı verdin” denileceğini bildiğim için çok severek aldığım bir figürü coşkuyla paylaşamadım yıllarca.

Lise yıllarında ise elimde G.I.Joe aracı olan bir poşetle eve giderken yolda illa bir arkadaşa denk gelmişimdir. Onlar da poşetteki renkli kutuyu farkedip alaylı ifadeyi takınırlar ama” yeğene kuzene hediye” lafı ile tatmin olurlardı. Ailem bana verdiği harçlıklarla oyuncak almama tepki gösterirdi. Beylik lafları dizerlerdi hep. Elimde şahane bir parça ile neşe içerisinde eve gelirdim ama kapıdan geçmek ne zor gelirdi. Tenkitler o kadar bunaltırdı ki neşem kaçardı, oyuncağı eve nasıl gizli soksam diye düşünürdüm sıkıntı basardı. Bu tarz bir koleksiyon da asla saygı görmemiştir. Eve gelen misafir çocuklara oynatmam gerektiğini söylerler, hayır dediğimde “ Amaaan bizim oğlumuzdan değerli mi ?” diye çirkefe yatarlardı, ben de “ Evet senin oğlundan daha değerli” demeyi göze alamazdım. Bu köylüce yaklaşımı asla anlayamadım şimdi ben pul kolleksiyonu yapsaydım “Eeeah ver bi pul da mektup yollayalım” mı diyeceklerdi.

Kız arkadaşlardan da bu özel zevkimi incelikle saklamışımdır. Hatunlar bunu asla ve asla anlayamazlar. Ama kız arkadaşlarımdan bir tanesinin yanında fire verdiğimi hatırlarım. Uzun zamandır aradığım bir oyuncağı paraları sayıp almam zavallıda şok etkisi yaratmıştı. Bir erkek nasıl olur da oyuncak alır ! Doğadaki dişiler misali güçlü erkeği bulup üremek gibi bir düşünce varsa içgüdülerinde, oyuncak o noktada sayacı sıfırlıyor arkadaşlar. Bu tip bir adam para kazanamaz bana bakamaz... artık nasıl bir izlenim oluyorsa. Bu arada evlendiğim zaman karımın evdeki odalardan birini koleksiyonuma tahsis etmeye yanaşmayacağını, bu konuda sinir krizi geçirmesi gerekse de onları kolilere doldurtup gözönünden uzak bir yere tıktıracağını tahmin ediyorum. Öldüğüm zaman ise kolleksiyonumu ucuz mandallarla takas edebilir veya ucuz komşuların manda çocuklarına hibe edebilir. Bilemiyorum ilersi de karanlık gözüküyor. "