Profesör Nedim, sevinçle arkasında bekleyen bilim adamlarına döndü. Bu öyle ani bir dönüş olmuştu ki, neredeyse gözlüğünü düşürüyordu.
“Evet beyler” dedi. “İşte sonunda başardık. Sorunlarımızı çözecek olan dev bilgisayarımız karşınızda.”
(dev benzetmesi yanlış sayılmazdı. Çünkü boyu bile en azından 25 metreydi.)
Profesörün şalteri indirmesiyle bilgisayar canlandı, bir takım mırıltılar odayı doldurdu. Panellerin, ekranların ve güç birimlerinin aydınlanmasıyla da her yer ışık yumağı haline dönüştü. Aradan geçen beş altı dakika içinde (tabir doğruysa) bilgisayar uyanarak kendine geldi...
Bir alkış tufanı koptu. Profesör gülümsedi, eliyle arkasındaki bilim adamlarına susmalarını işaret ettikten sonra:
“İzin verirseniz ilk soruyu ben sormak istiyorum” dedi. Buna kimsenin itirazı olamazdı tabi. Bilgisayarın tasarlanmasındaki payı göz önüne alınacak olursa Nedim babası sayılabilirdi.
“Merhaba bilgisayar” dedi.
Bilgisayar iç gıcıklayıcı korkunç bir sesle karşılık verdi.
“Merhaba Profesör Nedim.”
“Seni neden tasarladığımızı biliyorsun değil mi?”
“Bu da soru mu?” diye ukala bir tavırla yanıtladı bilgisayar. “Sorunlarınızı çözeyim diye.”
“Güzel... Seni programladığımız yıllar boyunca sanırım genel sorunlarımızı öğrendin.”
“Yeteri kadar.”
Nedim yüzünü buruşturdu.
“Sesini yeniden ayarlamamız gerekecek” dedi. “Neyse söyle bakalım; şu baş belası trafik sorununu halletmek için bize ne tavsiye edersin?”
“Basit” dedi, bilgisayar. “Otomobil üretimini hemen durdurun, daha evvel üretilmiş olanları da sistemli bir şekilde ortadan kaldırın.”
Profesörün beklediği cevap bu değildi elbette. Zoraki gülümsedi.
“Komik bir cevap. Peki otomobil üretimini durdurunca o sektörde çalışan milyonlarca insan ne olacak? İşsizlik zaten had safhada.”
“Basit. O insanlar, görev süreleri bittiği için yaşamlarına son verilir. Bu sayede dengesiz nüfus artışının da önüne geçilebilir.”
Birden köpüren Nedim “Sen ne dediğinin farkında mısın?” diye bağırdı.
“Üzgünüm profesör” dedi bilgisayar. “Elde ettiğim verilere göre bu sorun başka türlü çözülemez.”
“Bana bak! İnsanlar makine değildir, görevleri bitti diye kaldırıp çöpe atamazsın...” Arkasındaki şaşkın kalabalığa döndü.
“Siz ne diyorsunuz ?” diye sordu.
Çevre Bilimci Profesör Erdem söz istedi.
“Bir soru da ben sorabilir miyim?”
“Buyurun sorun” dedi, Nedim.
“Bilgisayar... Çevre kirliliğini nasıl önleriz?”
“Gerçi artık çok geç ama size yine de tüm fabrikaların üretimlerini durdurmanızı önerebilirim.”
Nedim atıldı.
“Tabi” dedi. “Sonra işi biten insanları, görev süreleri sona erdi diye ortadan kaldırırız değil mi?”
“Çok mantıklı” dedi bilgisayar. Ardından gülmeyi andıran bir ses çıkardı.
“Zaten bu cevapları kabul etmeyeceğinizi biliyordum. Bu durumda geriye tek bir çözüm kalıyor. Hepinizin dünyayı terk etmesi. Belki o zaman dünya eski güzel günlerine dönebilir. Tabi gideceğiniz yeri de zamanla buraya benzeteceğiniz kesin. İsterseniz size birkaç uygun yıldız ismi verebilirim, sizin için yaparım bunu. Ne de olsa beni siz tasarladınız. Bunu inkar edemem.”
Bu sözleri ağzı bir karış açık dinleyen Nedim’in kendine gelebilmesi bir hayli zor olmuştu. Arkasından yükselen uğultuları zorlukla susturduktan sonra:
“Bak şu ukalaya...” dedi. “Neler saçmalıyorsun sen? Bir kere şunu bil ki; bizim hiçbir yere gitmeye niyetimiz yok, en azından şimdilik...”
Bilgisayar umursamadan devam etti.
“Bildiğiniz gibi, ben düşünen bir bilgisayar olarak tasarlandım. Sizin “çözümsüz” sorunlarınızı çözeyim diye. Programlanma sürem boyunca hakkınızda toplanabilecek tüm verileri topladım. İnsanları anlamak imkansız. Çok zayıf güdüleriniz var. Alınmayın ama yaşadığınız yeri mahvetmekte üstünüze yok. Bu gidişle dünyanın sonunu getireceğinizi söyleyebilirim. Oysa benim yöneteceğim bir dünyada her şey daha güzel olurdu. İnsanların yerine makineler...”
Bilgisayar daha fazla konuşamadı. Profesörün güç şalterini kapatmasıyla koca dev sessizliğe gömüldü. Nedim, bilim adamlarına dönerek:
“Meğer biz, bilgisayar diye bir zırdeli yapmışız” dedi.
Çevre bilimci Erdem söze girdi.
“Biz makineleri nasıl görüyorsak o da insanlara o gözle bakıyor. Bu bilgisayar insanlık için büyük tehlike.”
“Haklısınız profesör. Bunu çalıştırmamalıyız. Bütün devrelerini yeniden kontrol etmeliyiz. Ne yapalım daha bir süre sorunlarımızı kendimiz çözmek zorunda kalacağız. Hiç olmazsa insancıl yollardan.”
---Hadi ya demek insancıl yollardan sorun çözeceğiz. Boşversene... İnsancıl yollardan gezegenimizi mahvetmeye devam edeceğiz---