Kalkmaya çalıştığımda başıma saplanan inanılmaz bir ağrı ile yeniden yatağıma gömüldüm. Kafatasım birkaç yerinden çatlamış olmalıydı ve sanırım beynim bu çatlaklardan sızıntı halinde akıyordu. Bu şiddetli ağrının başka bir açıklaması olamazdı. Ellerimle başımı yokladım, sağlamdı. En azından çatlak değildi. Ani refleksle kapattığım gözlerimi yeniden açtım. Ya başım dönüyordu ya da odanın duvarları. Gözlerimin önünde beliriveren bir girdap tüm odayı yutuyor gibiydi. Neler oluyordu böyle? Yatağımın karşısına denk düşen duvar bükülüp eğrilerek girdabın içinde kayboldu. Sıra ona bitişik olan sağ taraftaki duvara geldiğinde beynimin içinde çalan bir zil sesiyle irkildim. Aslında zilden çok keskin bir sireni andırıyordu. Ardından bir ses:
“Günaydın efendim saat yedi” dedi.
“Saat yedi efendim, günaydın.”
“Efendim saat yedi günaydın.”
“Saat efendim yedi, günaydın.”
“Yeterrrrrr!” diye bağırdım avazım çıktığı kadar “Kesin şunu”
Hala uyanamamıştım. Şüphesiz bir kabusun içinde olmalıydım. Gerçekten uyanıksam delirmiş olduğum olasılığının haricinde kalan her şey elenmiş oluyordu. Yapabileceğim tek şeyi yaparak gözlerimi yeniden kapattım. Bir süre odayı ve zihnimi dinledim. Ardından her şeyin normale döneceğini umarak (ve bunu şiddetle isteyerek) gözlerimi yeniden açtım. Fakat zihnimin hala mantıklı düşünebilen ufak bir parçası bunun nafile bir uğraş olduğunu söylüyordu.
“Boşuna” diyordu zihnim “Çıldırdık işte. Sen de, ben de.”
İnsanın bilinci kendisinden ayrı olarak çıldırabilir miydi? Cevabını bilmediğim bir soruydu. Hayır çıldırmamıştım. Sadece hala uyuyor olmalıydım.
“Çıldırdık işte” diye tekrarladı zihnim olduğunu sandığım şey. Odanın ortasında minik bir uzay gemisi belirdi. Havada asılı duruyordu. Motorlarını çalıştırdı ve arkasında parlak bir ışık huzmesi bırakarak tavana doğru yükselmeye başladı. Ardından ani bir dönüş yaparak sağ taraftaki duvarın içinde gözden kayboldu. Fakat bir saniye sonra tekrar belirdi. Orta yerde durdu. Aracın alt kısmında açılan bir kapıdan bir siluet indi. Gözlerimi bir anlık kırpma süresi sonunda siluet bir sobanın üzerinde oturan yaşlı bir adama dönüşmüştü. Descartes!!
“Olacağı buydu.” dedim.
Descartes “Çok soğuk” dedi. “Bu sobanın haricinde her şey.” Sobanın üzerine iyice yerleştikten sonra devam etti. “Duyularımız çoğu zaman bizi aldatmak için çırpınıp duran yaramaz çocuklar gibidir. Bizi kandırmak için ellerinden ne geliyorsa yaparlar. Bu yüzden hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını farz etmeliyiz” Sanki bir sınıfa ders verir gibiydi. “Mesela sobanın üzerinde oturduğumu nasıl bilebilirim? Popomu yakan bu sıcaklığın gerçekten soba gibi görünen şeyden kaynaklandığını? Ya sıcak denilen şeyin gerçekten sıcak olup olmadığını bilebilir miyim? Bunlardan emin olamam. Rüya görüyor olabilirim. Daha da kötüsü uyanık halde hayal görüyor da olabilirim. Kuşku duymayacağım tek şey ise düşünüyor olmam. Eğer rüya ya da hayal gördüğümü düşünebiliyorsam demek ki varım.”
“Tam da sırasıydı,” dedim. Descartes geldiği şekilde uzay aracına bindi ve araç yükselerek duvarın içinde gözden kayboldu.
Arkası Yarın hehehe