İşte seçtiğim ikinci resim ve yazdığım ikinci hikaye... Buyrun
YILDIZLAR, KENTLER ve ROKETLER...Roket Binbaşısı, kendisine son derece garip gelmesine rağmen, karargahın rasathanesinde teleskopla yıldızları seyrediyordu. Bunu çok sık yapmazdı. Aslında hiç yapmazdı. Şu an ise belki de biraz rahatlamak ve her şeyi unutmak için atmıştı kendini buraya. Bitkin gözlerle teleskopa uzandı. Görüş alanındaki her bölgeyi inceledi. Yüzlerce, binlerce yıldız vardı gökyüzünde. Siyah kadife kumaş üzerindeki inci tanelerine benziyorlardı.
“Yıldızların, milyonlarca kilometre uzakta olduğuna inanası gelmiyor insanın” diye geçirdi aklından. Yıldızlar arası uzaklıkların ışık yılı ile hesaplandığını biliyordu ama bu konuda pek bilgili olmadığından “milyonlarca kilometre” diye düşünmüştü. Yıldızlar ve uzay hakkında ne kadar cahil olduğunu hatırlayarak kendinden utandı. O sadece roketleri bilirdi, bir de savaşı...
Yeniden yıldızlara baktı. Erişilmezliğin simgesi, insanoğlu için rüyadan da öte hayal. Hemen önünde parlayıp göz kırpıyorlar ve sanki “Biz buradayız, haydi gelsenize” diyorlardı. “Bir gün dünya insanoğluna dar gelirse ne olur?”
Böyle bir sorunun aklına nereden geldiğini bilmiyordu. Sahi ne olurdu o zaman? Ya dünyaya sığmadığımız zaman yıldızlara ulaşacak teknolojiye sahip olamazsak ne yaparız? Şu an bile yaşlı dünyamız dokuz milyar nüfusu zar zor kaldırıyor. Besin kısıtlı. Bu gidişle elli-altmış yıl sonra büyük bir ihtimalle besin tamamen tükenecek. Yoksa uygarlığımızın sonu böyle mi olacak? İnsanlar birbirlerini yiyecek, artan nüfus belki de barbarlığı geri getirecek...
Sonra birden bugüne döndü. Savaşın eşiğine geldikleri şu anda böylesi mistik bir gelecekle ilgili sorunları düşünmenin bir anlamı yoktu. Belki de yıldızlar böyle garip fikirlere kapılması için kendisini zorluyorlardı. Alay ediyorlardı. Savaş çıkmak üzereydi ve bu gerçeği unutmuş, yıldızları seyredip felsefe yapıyordu. Aslında buraya gelmesinin bir amacı da bu değil miydi? Her şeyi birazcık da olsa unutmak. Yıldızlar görevlerini yapmışlardı. Birden çalan kapı ile kendine geldi.
“Oldu mu?” diye sordu. Gelen nöbetçi subayıydı.
“ Oldu Binbaşım” dedi. “Savaş başladı. Görev yerinize dönmeniz emredildi.”
Nöbetçi subayı çıkarken kısa bir düşünce geçti aklından. “Öyleyse roketlerin kullanılması an meselesi.” Son bir kez gökyüzüne baktı. Gülüyordu yıldızlar. “Hiç olmazsa insanoğlu daha uzun yıllar nüfus sorunuyla uğraşmak zorunda kalmayacak” diye söylendi...
Sonra görev yerine dönmek için rasathaneden ayrıldı.


Karanlıkta oturan yalnız bir adam vardı. Yalnız ve nefret dolu. Roketlerden ve savaştan nefret ediyordu ama en büyük nefreti Roket Binbaşısı olduğu için kendisine duyuyordu.
“Neden” diye bağırdı olanca gücüyle. “Neden”
Ayaklarının altında uzayıp giden “Kent”e göz attı. Sonra yeniden bağırdı. “Kontrol odasını neden buraya yapmışlar sanki? Neden bir binanın bodrum katında değil de, tüm kenti tepeden gören bu gökdelenin en üst katında?” Sesi hemen hemen boş olan odada bir süre yankılandı. Ardından sessizlik yeniden o ana hakim oldu.
“Herhalde aşağıdaki olağanüstü güzel kenti seyretmek için biraz vaktim vardır” diye söylendi. Kendini uçaktaymış gibi hissediyordu. Bulutlar hemen elinin üzerindeydi sanki. Epey aşağıda ise muhteşem görüntüsüyle “Kent” duruyordu. “Büyüleyici...” dedi. “Kentin bu denli görkemli olduğunu bilmiyordum. İnsan elinden bu kadar muazzam yapıların çıkmış olması inanılmaz bir şey.” (görüntüyü bozan tek şey ise sineklere benzeyen avcı uçaklarıydı) Gökyüzüne tırmanırmışçasına birbirleriyle yarışan gökdelenlere baktı. Aklına “Dünyanın Muhteşem Kentleri” adlı şiirin ilk mısraları geldi.

Yürüyen yolları,
Bulutlara değen binaları,
Uzaya sıçrardı ışıkları,
Marstan bile görülürdü,
Dünyanın muhteşem kentleri...

Bu şiir herhalde aşağıdaki kent için yazılmıştı.
“Bunu görmek zorunda mıydım?” diye sordu kendi kendine. Ardından yüklendiği sorumluluğu düşündü, çekeceği vicdan azabını. Bunu şu anda daha iyi anlıyordu.
“İnsanoğlu nasıl bu kadar aptal olabiliyor?” Önce “Yıldızlar” şimdi de “Kent”... Sırada ne var?
Aniden kentin bir ucu silinirmişçesine karanlığa büründü, sonra da yarısı.
“Karartma başladı” dedi. Kent hızla yok oluyordu sanki.
“Ne fark eder ki? Roketler nasıl olsa karanlıkta da bulurlar avlarını, onlar av köpeği gibidir.”
Artık sırada neyin olduğunu biliyordu. “Roketler...” Alarm zili çaldı.
“Düğmeye bas” demekti bu. Elleri bir takım aletlere uzandı.
“Son kontrolleri yap.”
Şimşek hızıyla parmakları tuşlar üzerinde gezindi. Yaşlı ve yorgundu bu parmaklar.
“Koordinatları ayarla.”
“Niçin kendi elimizle yaptığımız bu güzellikleri yok etmek için çırpınıp dururuz?”
“İbreyi maksimuma getir.”
Son bir düğme kalmıştı. Buna basacak, binlerce kilometre uzakta belki de on binlerce insanın yaşamı sona erecek ve başka güzel bir kent yerle bir olacak...
“Bunun adı savaşsa böyle savaşa lanet olsun. Video oyunu gibi. Düğmeye bas ve her şeyi bitir !”
Aklından son bir düşünce geçti.
“Mutlaka çok uzaklarda bir yerlerde de eller düğmelere uzanıyor ve roketler havayı koklayarak buraya, avlarına doğru geliyorlar... Bin defa lanet olsun.!!
Düğmeye bastı. Gökyüzü bir anda ışık kümesi ile doldu. Roketlerin parlak ışıkları aşağıya düştü. Kent bir an için gündüz gibi aydınlandı. Roket Binbaşısı bu kısacık süre içinde aşağıdaki güzelliklere son bir kez bakabildi. Sert ve kesik çizgilerle dolu yüzündeki kısık gözleri yaşla doldu.
“Harabeye dönsen de” dedi, birkaç gözyaşı taneciği yanaklarından süzülürken “Benim gözümde hep bu güzelliğinle kalacaksın, sonsuza kadar...”