"Altın Çağ ya da Dünyanın Sonu"nun lezzet ikizi
Rıfat bu kez metro ile gelmeyi tercih etmişti. Metroyu seviyordu. Değişen dünyanın değişmeyen tek unsuruydu metro... Elbette yenilikten yanaydı ama yine de alıştığı şeylerden kolay kolay vazgeçemiyordu. Yukarı çıktı ve “Dev”i gördü. Karşısındaki şeyi ancak böyle tanımlayabiliyordu (burada çalıştığı halde) “Sanırım artık bu kelime de yetmiyor” diye geçirdi aklından. “Yeni bir sözcük bulmalıyım.” Bu dev; C.B. Korkmaz Elektronik Sanayi tesisleri idi ve hatırı sayılır büyüklükte bir alana yayılmıştı. Girişe yaklaştı.
—Selam Şef—dedi kapıdaki ses. İhtiyar Kurt Mesut Baba’nın sesiydi bu.
--Seni hangi rüzgar attı buralara.?—Rıfat gülümsedi.
—Sana burada çalıştığımı hatırlatmama gerek yok sanırım. Ne o, bir iki hafta kaybolduk diye Korki yerime başkasını mı aldı?—
--Yok yok ama düşünüyor olabilir. Biliyorsun bugünlerde canı epey sıkkın—
—Kimin değil ki dostum?—
Girişi geçip uçsuz bucaksız alana adımını attı. Karşısında fabrikalar silsilesi vardı ve sıradağlar gibi dizilmişlerdi. Çoğunda üretim durmuştu ya da durmak üzereydi. “neden olduğunu kim bilebilir ki?” diye düşündü, zoraki gülümsedi. Biraz ilerde duran ve alışveriş sepetleri gibi dizilmiş olan yer-taşıtlarına doğru ilerledi. Bir insan için bu devasa komplekslerde yaya olarak dolaşmak, en azından kaybolmak demekti. (hatta burada çalışıyor bile olsanız.) Labirentten farksız olan üretim tesislerini bu taşıtlar sayesinde rahatça ve kaybolma riski olmadan gezmek mümkündü. Taşıtlar rota hafızalı bilgisayarları ile istenilen yere gidiyorlardı. Rıfat çoğu zaman yol yakınsa kendi kullanmayı tercih ederdi. Çok istediği halde özel bir otomobili hiç olmamıştı. Gerçi Korki (C.B. Korkmaz’a takılan bir addı bu.) iki sene kadar önce ona bir araba sözü vermişti hem de “Future” serisinden ama geçen süre zarfında işler kötüye gidince bu söz de doğal olarak unutulmuştu. Öyle ki üretim şu aşamada neredeyse durma noktasına gelmişti. “Normal.” dedi kendi kendine. “Satış olmayınca, üretim de olmaz.” Yolu bilerek uzatıyordu. Korki ile yüzleşmenin beyninde oluşturduğu korkudan çok aracı biraz daha fazla kullanma isteğinden yapıyordu bunu...
Çalışır durumdaki bazı tesislerin önünden geçti. Birkaç tanıdık sima el salladılar. Başıyla selam verdi. Sonra ani bir dönüşle önündeki rampayı tırmanmaya başladı. Ve nihayet yolculuğunun sona erdiğini belirten yapı kompleksini gördü. Sistemin beyni, kalbi, kısaca her şeyi bu merkez binaydı. Elektronik eşya üreten sayısız fabrikayı ve şirketi bünyesinde barındıran C.B. Korkmaz Elektronik Sanayi buradan yönetiliyordu...
Rıfat, önünde yükselerek çok yukarılarda kaybolan binaya baktı. Yüksekliği konusunda kesin bir fikre sahip değildi. Burada geçirdiği uzun yıllar boyunca bunu ne merak etmiş ne de birine sormuştu. Bunun şuan aklına gelmesinin bir sebebi de acaba Korki’nin onu pencereden aşağı fırlatma ihtimalinin oldukça yüksek olması mıydı? Başını arkaya atıp en yukarıya bakmaya çalıştı ama Korki’nin bürosunu göremedi. Bina güneşte parlıyor ve bu haliyle altından yapılmış dev bir sütuna benziyordu... “Oradan aşağıya uçmak zevkli olabilir.” diye geçirdi aklından asansöre doğru yürürken. Buradaki her şey gibi asansörler de yüksek teknoloji ürünüydüler ve oldukça hızlıydılar ama yine de kendisini en azından yarım dakikalık bir çıkış bekliyordu...
Koridoru büyük bir hızla geçip bekleme salonuna daldı. Sekretere kaçamak bir bakış attıktan sonra Korki’nin odasına yöneldi. Bu kapının ardında ülkenin en büyük sanayi devinin patronu vardı ve şuan karanlık bir hücreye kapatılmış kızgın bir boğa gibi olmalıydı. “Bütün hırsını benden çıkartmana izin vereceğim.” diye düşündü. “Tabi hırs diye bir şeyin kalırsa...”
Kıyafetinin düzgünlüğünü kontrol ettikten sonra nazikçe kapıya dokundu. Kapı aniden saydamlaşarak kayboldu. Rıfat içeri girmeden önce etrafı kolaçan etti. Çok ileride pencerenin önünde ayakta duran Korki’yi gördü. Büyük bir ihtimalle çok aşağılarda can çekişen sistemine bakıyordu. Oda garip bir loşluk içindeydi. Rıfat bir an için içeri adımını atıp atmamakta tereddüt etti. Korki kimin geldiğine gerek bile duymadan:
--Rıfat—dedi –Pencerenin önüne gel—
Rıfat’ın tüm şaşkınlığına rağmen Korki oldukça sakindi. Belki de tüm olanları soğukkanlılıkla kabullenmişti. Yavaşça pencereye yaklaştı.
—Aşağıya bak, ne görüyorsun?—
Rıfat söylenen yere bakmadan önce Korki’nin yüzüne bakmayı tercih etti. Adam sanki iki hafta öncesine göre daha yaşlıydı. Hatları gergindi ve gözlerinin altları kesik çizgilerle doluydu. Bir büstü andırıyordu bu haliyle. Gözlerindeki o işadamlarına özgü ışıltı da kaybolmuş gibiydi... Aşağıya baktı.
--Yakın Avrupa’nın en büyük sanayi sistemlerinden biri—dedi. Sesi kendisine bile tuhaf gelecek biçimde kısık çıkmıştı. Korki ses tonunu sertleştirerek:
— Büyüklerden biri değil, en büyüğü— diye düzeltti. Ardından lav püskürtmeye başlayan bir volkan gibi patladı:
—Ve bu çark artık dönmüyor! Neden biliyor musun?—(bağırıyordu)
—Satışlar durduğu için—diye cevapladı Rıfat, daha da kısık bir sesle. Korki sinirli sinirli güldü.
—Nasıl da bildin? Söyle bakalım iki haftadır nerelerdeydin? Sakın bana izinli olduğunu falan söyleme--
—Hayır efendim izinli değildim. Bilakis çalışıyordum—
--Sahi mi? Yoksa başka bir yerde iş mi buldun? Seni kovduğumu hatırlamıyorum.” Rıfat gülümsemeye çalıştıysa da bunu başaramadı..
--Şu duvara bak Rıfat. Gördüğün nedir?—
Işıklı bir pano yandı ve satışların %65 oranında düştüğünü gösteren çizelge belirdi. Rıfat susmayı yeğledi.
—Sen yorulma, ben söyleyeyim. Bu, iflas bayrağını çektiğimizin resmidir! Evet bekliyorum. İki haftadır ne yapıyordun?—
Rıfat biraz rahatlamıştı. Korki hiç olmazsa kendisine konuşma hakkı tanımıştı. (ya da savunma hakkı) Ama bu hakkı tanımasaydı bile yine de kendini savunacaktı.
—Kötü gidişin sebebini araştırıyordum—dedi deminkine nazaran daha gür bir sesle. Korki umursamaz bir tavır takınarak
—Bulabildin mi bari?—diye sordu.
Rıfat bu kez gülümsemeyi başardı
—Buldum—dedi. Kendinden ve bulduğu şeyin doğruluğundan emin bir şekilde.
—Benim görevim, sistemin düzenli olarak çalışmasını sağlamak, aksayan dişli varsa bulup, tamir etmek.—Korki ellerini yana açarak:
—Yani sen şimdi bir tek mal bile satamamamızın sebebini bildiğini mi söylüyorsun?—diye sordu.
—Evet—diye onayladı Rıfat.
--Bizi batıran şeyin ne olduğunu öğrenebilir miyim?—
—Aslına bakarsanız bu sizin için bile büyük bir sürpriz olacak efendim—
—Hiçbir şeye şaşıracak durumda değilim şuan. Evet bekliyorum—
Rıfat ellerini arkasında birleştirdi. Birkaç saniye kadar söze nerden başlaması gerektiğini düşündü. Sonra sakin ve kuvvetli bir ses tonuyla söze girdi:
—Bilinen bir gerçek var ki, satışlarımız 7–8 aydır artan bir hızla düşüyor. Bunun sebebini araştırıyordum. C.B. Korkmaz Elektronik Sanayi kullanımdaki elektronik ürünlerin her çeşidini üretmeyi başarabilmiş bir tekeldir. Satıştaki azalma,önüne geçilemezse bizim için “korkunç son” anlamına geliyor. Ve bunun bir tek nedeni var.”
—Nedir?” Kısa, sert ve net bir soruydu bu ve Rıfat’ta kısa ve net bir cevap verdi
—Çok basit. Teknolojimiz.” gülümsedi.
Korki – Bu saçma fikri kabul etmem mi gerekiyor?” diye sordu.
—Size bunu kanıtlayabilirim. Nedeni sadece “İleri teknoloji”
—Saçmaladığının farkında mısın?--
Rıfat aldırış etmeden konuşmasını sürdürdü.
—Şöyle bir etrafınıza bakın. Her yerde karşımıza yüksek teknoloji çıkıyor. Tam beş aydır inceliyorum. Geniş halk kitleleriyle konuştum. Ve şunu öğrendim. İnsanlar artık elektronik cihaz almak istemiyor. Çünkü her şeyleri var. Bu cihazlar ileri teknoloji sayesinde o kadar mükemmel üretilmişler ki, “hiç bozulmuyorlar.” Korki gerçeği anlamıştı.
--Ne demek istiyorsun.? Yani..... Sözünü tamamlayamadan Rıfat tekrar konuşmaya başladı.
—Evet efendim. Satışlarımızın dibe vurmasının nedeni işte bu. “Bozulmayan Mallar.” İnsanlar hala babalarından kalma televizyonları, ya da bilmem kimden kalma ısıtıcıları kullanıyorlar. Bu cihazlar yıllardır “tık” demeden çalışıyor ve büyük bir ihtimalle de hiç bozulmadan çalışacaklar. Çünkü o şekilde üretilmişler. İnsanlar bu yüzden yeni ürün alma gereği duymuyorlar. Neden alsınlar ki.? Bir üründen bir kere aldınız mı o ürün artık evladiyelik oluyor. Mesela siz... Klimanızı kaç kere değiştirdiniz? Hala yirmi yıl evvelkini kullanıyorsunuz değil mi? Ben bildim bileli bizim evde hala aynı mutfak robotu duruyor. Otomatik duş da öyle... Ve tabi diğer elektronik cihazlar da... Hiçbiri, hiçbir zaman bozulmuyor. Bir düşünün dünya yaklaşık 150 yıl önce “yüksek teknolojiye” geçti. Bizde biraz daha yeni. Şirketlerimizin sloganı nedir? “Bir kere al, ömür boyu kullan.” Aslında o ilk yıllarda bile satışlar düşüyordu. Fakat yetenekli insanlar vardı. Gerçekten iş bilen yöneticiler. Yeniliklerle satışlar bir nebze de olsa dengelenebiliyordu. Sonraları hayat tamamen makineleşince herhalde insanoğlunun keşfetme yeteneği de köreldi. Söyler misiniz? C.B. Elektronik’in son yıllarda elle tutulur bir yeniliğe imza attığını hatırlıyor musunuz? Sonuç olarak, İnsanlar alacakları her şeyi aldılar. Bunlar bozulmadıklarından (ve bozulmayacaklarından) bizim satacağımız hiçbir şeye ihtiyaçları kalmadı. Sanırım dünyada pek çok şirket bizimle aynı durumda. Ve onlar da işin farkındalar. Korkarım çok öğündüğümüz teknolojimiz sonunda bizi batıracak. Zaten yedek parçacı ya da tamirci gibi pek çok yan sanayi çoktan tarihe karışmış durumda. Sonuçta bizi de aynı akıbetin beklediği görülüyor...—
Anlatılanları faltaşı gibi açılmış gözlerle dinleyen C.B. Korkmaz sonunda:
—Bu inanılmaz—diyebildi. – Bütün bunlar gerçek olamayacak kadar korkunç—
—Şaşırtıcı, korkunç ama gerçek—dedi Rıfat. Kendini üzerinden büyük bir yük kalkmış gibi rahat ve sakin hissediyordu.
—Tuhaf bir şekilde kendi sonumuzu hazırladık. C.B. Korkmaz Elektronik, satabileceği tüm malları satmıştır. Beni asıl şaşırtan bu gerçeği (çok açık olduğu halde) daha evvelden göremeyecek kadar nasıl kör olabildiğimiz?-- Düşünüyorum da, her beş televizyondan birinin bozuk imal edildiği, en az ikisinin de ilk altı ay içinde arızalandığı yıllarda her şey daha iyiymiş. İnsanlar bozulan cihazlarını tamir etmekten bıktıklarında yenisi alırlarmış. Yeni modellerle de desteklendiğinden satışlarda asla düşme olmazmış. Bir de şimdiki duruma bakın. Artık bir şey satabileceğimizi sanmıyorum. Bu gerçeği kabul etmek zorundayız.—
—Bu kadar basit mi? diye sordu Korki. –Hemen teslim mi olalım? Bunca yatırım, emek?—
—Sorunu biliyoruz—dedi Rıfat. –Teşhis tedavinin yarısıdır. Bir çözüm yolu elbet bulunur. (umarım) Şu an için durum ümitsiz gözükse de...—
—Bir çıkış yolu mutlaka olmalı. Her şey böyle bitemez, öyle değil mi?—Korki bunu adeta yalvarır gibi sormuştu. Belki de gerçekten yalvarıyor ve Rıfat’ın bir çözüm bulmasını bekliyordu.
—Düşünsene Rıfat—dedi. –Eğer dünyadaki tüm elektronik devleri de bu duruma düşerse ne olur? Sanayiler çöker. Bunu uygarlığın çöküşü izler. Dünya bir kaosun içine sürüklenir—
—Mantıklı bir sonuç. Benim elimden başka bir şey gelmiyor. Size hemen yönetim kurulunu olağanüstü toplamanızı tavsiye ederim. Belki de ufacık bir fikir kurtuluşumuz olur kim bilir... –
C.B. Korkmaz koltuğuna çöktü. “Bir devin kendi çöküşünü kabullenmesi mi bu?” diye kendi kendine sordu Rıfat. Korki fısıltı halinde bir şeyler mırıldandıysa da Rıfat ne olduğunu anlayamadı. Anlamaya da çalışmadı zaten. Kavrayabildiği tek şey söylenecek her şeyin söylendiği ve Korki’yi düşünceleriyle yalnız bırakması gerektiğiydi. Kapıya yöneldi. Birden yok olan kapıyla kendini koridorda buldu. Sekretere kaçamak bir bakış attıktan sonra asansöre yöneldi. Asansör ileri teknoloji ürünüydü ve çok hızlıydı. Yine de kendisini en azından yarım dakikalık bir iniş bekliyordu...