Kimisi Kenshin'cidir kimi SailorMoon'cu... Kimi SlamDunk'dan kimisi Pokemon'dan vazgeçmez.Ama benim çok kanallı dönemdeki favorim çok farklıydı.You're Under Arrest ile beraber çok kanallı dönemde en beğendiğim seri olan ve 7-8 yıldan sonra ilk kez Japon Anime'lerini izlemeye başladığım için bende ayrı yeri olan Detective Conan'dan bahsediyorum.

Ana karakter Shinji Kudo zorla kaçırılıp kobay olarak kullanıldığı ilaç sonucu değişim geçirir, bu olay onun kemik ve doku yapısının "gençleşmesine" sebep olur. (Aslında bu olayın "gençleşmekten" ziyade başka bir açıklaması var ama gerçekten bu apayrı bir hikaye) Aniden bir ilkokul çocuğuna dönüşen ve kendine "Conan" (Arthur Conan Doyle'a bir gönderme) adını veren Shinji, babası bir dedektif olan çocukluk arkadaşı Ren'e yakın yaşamaya çalışır ama olayların gidişi onu her bölümde gerçekleşen cinayetler ve hırsızlıkları aydınlatması gerektiği durumlarla yüzyüze getirecektir.

Detective Conan 1996'larda başladı ve hala devam etmekte ama dövüş temalı Shounen'lerin aksine devam eden bir konu değil de episodik bir anlatım var. Sadece bazı davaların birden çok bölüm sürebildiği oluyor. Serinin genel özelliği ipuçları, tanık ifadeleri gibi verileri zihninizde birleştirip suçluya Conan'dan önce ulaşmak. Bir noktadan sonra kendinizi bir nevi Sherlock yada Watson gibi görmeye başlıyor, en ufak detayları bile ince ince sorgulamaya başlıyorsunuz. Basit hatta çocuksu gelebilecek çizimleri sizi aldatmasın, Conan harika seiyuu'ları (Başrol karakterimizin "kendisi" Death Note'deki L tarafından seslendiriliyor düşünün gerisini!) , minimal olmasına rağmen harika kullanılan animasyonları, çevirip çevirip dinleyesi şarkıları ve unutulmaz dava dosyaları ile GERÇEK BİR EFSANE bence.

Geçen onca yıl içinde Conan'ın hiç büyümemesi, Ren'in hala umutla ve yaşlanmayı bırakın liseyi bile bitiremeden Shiniji'nin dönüşünü beklemesi ve bölümlerin içinde yaklayabileceğiniz bir kaç mantıksal hatası olsa da eğlenerek izleyeceğiniz, her bölümünde ipuçlarını kullanarak Conan'dan önce cinayeti çözmek için çabalayacağınız bir seri... ( Demesi o kadar kolay değil tabii , bugüne kadar o kadar çok bölümünü izledim ama her bölümü o kadar zekice ki hiçbir bölümde en sonda hiç dikkat etmediğiniz ayrıntılar ve ipuçları geliyor ve en ummadığınız kişi suçlu çıkıyor.Kesinlikle dahice )

Kimagure Orange Road sonrası TV'de Anime izlemeyi bırakmış , 90ların sonuna dek Anime'lere göz atmamıştım bile.Belki okul ve sorumluluklarımın artışıydı bu tercihi bana yaptıran belki de TV'deki Anime'lerin gün geçtikçe azalmasına olan kırgınlığım... Ama sonunda 90ların sonları ile beni o dünyaya geri dönmeye zorlayan bir yapımla karşılaştım: Hikayeyle başlayacağım , öyle şekilleniyor ki aradaki bölümleri olur da kaçırırsanız hiçbirşey kaybetmiyorsunuz ama yine de her bölümün içine gizlenmiş o puzzle parçalarından birini yitirdiğinizi hissediyor , izlemek istiyorsunuz.Suçlunun aranması sorunsalı Conan'a değil adeta size yükleniyor gibi hissediyorsunuz , zira bölümlerin tamamı işe yarar yada kasıtlı olarak yanıltan ipuçları içeriyor.Bunu en az 4-5 kişinin potansiyel suçlu olabileceği durumu, bunların birbirine zıt düşen ifadelerini, ilk bakışta şüphelenmeyebileceğiniz sahte delilleri de hesaba katarak izlerseniz kendinizi hiç de bir "çocuk serisi" izlemiş gibi hissetmiyorsunuz. (AGT daha yayında değilken sadece Dedective Conan'la aynı kanalda yayınlanan birkaç Anime'yi izlemek için TV karşısına geçiyordum, zira Dedective Conan çoktan bende "Anime olan ve olmayan" arasında bir ayrım oluşturtmuştu bende) Ve en önemli özelliği! : (Bir noktadan sonra kanıksayacağınız Uyuyan Üstad Dedektif olayını saymazsak) Hiçbir bölüm birbirinin kopyası değil. İnanılmaz ama gerçek!

Seri büyük ölçüde kendi içinde çelişki barındırmayan episodik bir anlatıma sahip ve içerdiği akıl oyunlarının çokluğu nedeniyle ne Amerikan serileriyle ne başka hiçbir Anime ile bir tutulamaz bence. O kadar ki kendi kulvarında tek bir anime. Her bölümde ayrı olay ayrı bir zayıf nokta var ve bunu bulmak sizde takıntı yapıyor.Ve sandığınızın aksine katil uşak çıkmıyor da , kazanmak için beyninizi sonuna dek zorlamalı , etrafa dağılmış ipuçlarını görüp kafanıza not etmelisiniz. Tekrar yazmak zorunda hissettim: Sahte deliller, yalancı tanıklar, suçlu sandıklarınızın bir bir öldürülmesi derken dumurdan dumura düştüğünüz oluyor. Bu topic'de şunu utanarak itiraf etmeliyim , Türkiye'de yayınlanmış hiçbir bölümde katili doğru tahmin edemedim, TV'de yayınlanmayanlar içindeki birkaç çerezlik istisna bölümü saymazsak bu kural yine bozulmadı. Ama belki siz benim yerime başarabilirsiniz!

Böyle güzel bir seriyi bir zamanlar YUA ile beraber yayınlayan BRT'ye ne kadar teşekkür etsek azdır. Serinin müzikleri bile izlemek için ayrı bir sebepti. Keşke yeniden yayınlansa... Sonuç faslına gelirsek, sevdiğiniz türler ne olursa olsun, farklı bir tecrübe istiyor ve limitlerinizi sınamakta sabırsızlanıyorsanız Dedective Conan tam dişinize göre!